Sposoby na oszczędzanie pieniędzy
Zarządzanie domowym budżetem nie jest łatwe, zwłaszcza jeżeli jest to budżet ograniczony. Czasami trudno płacić rachunki, zaspokajać bieżące potrzeby, a dodatkowo jeszcze oszczędzić. Ba, czasem wydaje się to niemożliwe, chyba że znasz kilka sposobów na skuteczne oszczędzanie.
Zakupy z listą
Nie naśmiewaj się z ludzi, którzy robią zakupy z listą, ale weź z nich przykład. Wybranie się na zakupy bez planu „co chcesz upić”, poza kilkoma podstawowymi produktami, kończy się wypełnieniem koszyka tym, co jest zbędne. Tym samym oznacza to stratę większej ilości pieniędzy z konta. Przed wyjściem na zakupy, zwłaszcza większe, należy siąść nad kartką papieru i spisać co jest potrzebne w kuchni, w łazience, do przygotowania posiłków w ciągu tygodnia oraz zanotować wszystko. Podczas zakupów i wędrowania pomiędzy kolejnymi alejkami listę powinieneś mieć ciągle przed sobą i nie robić odstępstw, dodając do niej coś jeszcze. Zakupy z listą to dobry sposób na oszczędzanie pieniędzy.
Zobacz także: Jak zrobić udane zakupy w hipermarkecie
Rób drugie śniadanie w domu
Kupienie śniadania lub lunchu jest wygodne, jednak musisz wiedzieć, że generuje duże koszty. Nawet ze zniżką pracowniczą jest to minimum 10 zł, do tego jeśli masz dziecko i codziennie dajesz mu drobne na picie lub drożdżówkę generujesz podwójne koszty. Zamiast kupować rób kanapki na drugie śniadanie w domu. Skoro robisz śniadanie przed wyjściem, możesz poświęcić 5 minut więcej na przygotowanie zapasu do pracy lub spakowanie zrobionej dzień wcześniej kanapki. Wydaje się to błahe jednak wystarczy policzyć 10zł codziennie, przez pięć dni w tygodniu, przez 12 miesięcy w roku – oszczędności mogą być liczone w kilku tysiącach.
Zobacz także: Jak zaoszczędzić na jedzeniu
Ekonomiczne opakowania
Patrzenie krzywym okiem na duże opakowania proszków, płynów do płukani, płynów do mycia naczyń również nie jest uzasadnione. Mogą one doprowadzić do znacznych oszczędności w domowym budżecie. Pierwszy zakup może okazać się kosztowny, jednak z biegiem kolejnych dni okazuje się, że będzie to spora oszczędność – nie trzeba kupować częściej mniejszych opakowań.
Uważaj na promocje
Promocje w sklepach, choć są atrakcyjnie reklamowane nie zawsze są opłacalne. Zanim skusisz się na zakup kilku majonezów za niby niższą cenę zadaj sobie dwa pytania: czy jest ci to potrzebne, czy faktycznie się opłaca. Ceny z promocji czasami są niższe jedynie o kilka groszy, a zdarza się, że cena wyjściowa jest niższa, niż reklamowana. W takiej sytuacji na promocji można wiele stracić. Lepiej przeglądać gazetki i oferty w sklepach, porównywać je i w taki sposób oszczędzać znajdując korzystne ceny, zamiast rzucać się z euforią na propozycje z reklam.
Żarówki energooszczędne
Opłacanie rachunków to niejednokrotnie największy wydatek w domowym budżecie. Szczególnie drogi jest prąd, który można jednak zaoszczędzić, pałętając o wyłączaniu tego, co zbędne. Warto także wymienić żarówki w domu ze zwykłych na energooszczędne. Kupując je pierwszy raz niezbędne będzie wyłożenie większej ilości gotówki, jednak zwróci się to później, gdyż żarówki energooszczędne nie tylko pobierają mniej prądu, ale dodatkowo mają czas działania aż 2 lata.
Zobacz także: Jak zaoszczędzić na prądzie, wodzie, gazie, ogrzewaniu?
Towary z drugiej ręki
Ubrania z drugiej ręki, buty, zabawki, wszystko to może być z powodzeniem wykorzystywane. Dotyczy to szczególnie rzeczy dla dzieci, ponieważ gdy są małe szybko rosną, wyrastając z odzieży. Kupowanie co chwilę nowych egzemplarzy bardzo obciąża budżet, dlatego lepiej wyszukać coś w Internecie albo w sklepach z używaną odzieżą. Ubrania są zazwyczaj w dobrym stanie, a znacznie tańsze. Odzież, z której własne dzieci wyrosły także można sprzedać – to dobry sposób na oszczędzanie pieniędzy.
Nie kupuj spontanicznie
Zakupy pod wpływem impulsu to rzadko dobry pomysł. Najczęściej po godzinie żałuje się wydatku i rozważa jego zwrot – niestety nie zawsze jest to możliwe. Zamiast dać się uwieść wystawom sklepowym oraz hasłom „musisz mieć tę bluzkę”, lepiej wrócić do domu, zastanowić się, przemyśleć czy naprawdę nowe ubranie jest potrzebne i czy nie ma się w domu kilku podobnych rzeczy. Powstrzymanie chęci zakupienia czegoś nowego często okazuje się korzystniejsze nie tylko dla portfela, ale i dla własnej szafy.
Spróbuj naprawiać
Jeszcze 10, 20 lat temu nasi ojcowie potrafili naprawić podstawowe domowe urządzenia. Rzadko wyrzucało się sprzęty, a częściej próbowano je naprawić. Obecnie korporacje elektroniczne sugerują, że bardziej opłaca się kupić nowe, niż naprawić stare – otóż niekoniecznie. Zanim dana rzecz wyląduje na śmietniku, dobrze jest sprawdzić czy nie można jej naprawić. Dotyczy to nie tylko urządzeń, ale i innych rzeczy: butów, w których odpadła podeszwa, potarganej podszewki kurtki, które za kilka złotych naprawi nawet krawcowa.
Nie bież kredytu na zachcianki
Kredyt to w ostatnich latach tak popularne słowo, że wydaje się, że każdy musi go mieć. Niekoniecznie. Co prawda wzięcie kredytu na mieszkanie to często inwestycja, jednak kredytów konsumenckich, na zaspokajanie własnych zachcianek należy się wystrzegać. Można obyć się bez wczasów w Tajlandii i bez piątego komputera, tabletu, drogiego telefonu. Chwilowy wydatek i przyjemność wspomagana kredytem oznacza konieczność zwrotu pożyczonych pieniędzy wraz z wysokimi odsetkami, czyli niemożność oszczędzania.
Inwestycja a zachcianka
Chcąc oszczędzać trzeba zastanowić się, co jest zachcianką, a co prawdziwą inwestycją. Jeśli chcesz ulokować pieniądze w funduszu, który zapewni ci w przyszłości dodatkowe dochody, jest to rozsądne posunięcie, natomiast jeżeli własne środki lokujesz w większym telewizorze jest to błąd. Z pewnością nie sprzyja to odkładaniu na czarną godzinę ani zachowaniu w domu dodatkowych funduszy, a jedynie dodaje do niego sprzęt, z którego nie zawsze jest czas skorzystać.
Sposobów na oszczędzanie jest mnóstwo – wystarczy że skorzystasz choćby z kilku wymienionych w artykule, a na pewno w Twoim budżecie domowym zostanie więcej pieniędzy.