Strona Główna » Święta » Ślub i wesele » Obowiązki świadka i świadkowej

Obowiązki świadka i świadkowej

obowiązki świadka, obowiązki druhny, świadkowie strój, świadek wieczór kawalerski, świadkowa wieczór panieński, świadkowa pomoc pannie młodej, świadek pomoc panu młodemu
Obowiązki świadka

Obowiązki świadka i świadkowej

Bycie świadkiem to nie tylko formalność ograniczająca się do złożenia podpisu po ślubie oraz obecność na weselu. Jest to niewątpliwy zaszczyt. Znaczy to, że przyszły pan młody/panna młody nie tylko darzy nas sympatią ale ma też do nas w pełni zaufanie i liczy na naszą pomoc w organizowaniu jedynego takiego dnia w życiu. i jest dla młodych powodem do wielkiego stresu także świadkowie powinni służyć radą i pomocą w organizowaniu wesela.

Wieczór kawalerski/panieński

Do obowiązków świadka/świadkowej należy organizowanie wieczoru kawalerskiego/panieńskiego, który tradycyjnie odbywa się tydzień przed ślubem. Warto jest porozmawiać z młodym jakie są jego zapatrywania na ten wieczór. Nie każdemu może odpowiadać wieczór spędzony w kubie go-go, czy tort w kształcie penisa. Jeśli wieczór organizowany jest „na mieście” należy pamiętać o zarezerwowaniu sali w klubie aby goście mieli zapewnioną swobodę. Jeśli decydujemy się na zorganizowanie w domu należy pamiętać o muzyce, przekąskach, napojach, alkoholu. Najważniejszym jest, że jest to impreza dla pana/panny młodej i to on powinien być w centrum uwagi. Warto zorganizować gry w stylu np. jak dobrze najważniejsza osoba na przyjęciu zna swojego współmałżonka.

W dniu ślubu świadkowie powinni czuwać przy swojej „podopiecznym”. Dla zestresowanych młodych bardzo ważne jest wsparcie z naszej osoby. Wszelka pomoc jest bardzo mile widziana, nawet najdrobniejsza: poprawienie sukni, zawiązanie krawata. Sytuacje bywają bardzo różne i trzeba wykazywać inicjatywę zachowując się przy tym bardzo taktownie.

Zarówno w przypadku ślubu kościelnego jak i cywilnego należy świadkowie muszą złożyć podpis na akcie ślubu. Należy więc pamiętać o zabraniu ze sobą dowodu osobistego, który potwierdzi dane świadka. W czasie ślubu obrączki są przekazywane pod opiekę świadka. Oddanie ich w ręce księdza/urzędnika stany cywilnego odbywa się po wyraźnym zwróceniu się prowadzącego ślub „proszę o obrączki”. Są jednak sytuacje, w których następują odstępstwa od tej reguły. Warto więc aby świadek wypytał się o to księdza czy też urzędnika, żeby uniknąć niepotrzebnego stresu i ewentualnej kompromitacji.

Po zakończeniu ceremonii zaślubin świadkowie stają po obu stronach pary młodej (świadek przy panu młodym, świadkowa przy pannie młodej) i przejmują i od gości wręczane młodej parze aby ci mieli wolne ręce. Jeśli para młoda jest obrzucana monetami, świadkowie również pomagają młodym zbierać bilon. Po zebraniu pieniędzy świadek wręcza swój „zbiór” młodemu a świadkowa pannie młodej.

Na początku wesela mile widziane jest wzniesienie toastu i wygłoszenie krótkiego przemówienia przez świadka. Należy to jednak przedyskutować z kilkoma osobami (świadkową , rodzicami młodych). Przemówienie powinno być miłym zaskoczeniem dla młodych i nie powinno zawierać żadnych gaf, warto więc tekst przygotować wcześniej i dać go do przeczytania kilku osobom.

Jeśli chodzi o strój świadkowie powinni by ć eleganccy. Mężczyzna obowiązkowo garnitur, koszula, krawat, eleganckie . Strój świadkowej również powinien być elegancki lecz w żaden sposób nie powinien przyćmić stroju panny młodej. Na ogół świadkowej towarzyszy bukiecik, który jest zmniejszoną kopią bukietu panny młodej.