Burak ćwikłowy jest bardzo cennym warzywem. Pochodzi z rejonu Morza Śródziemnomorskiego. W Polsce znany są już od średniowiecza. Dania z buraków podawane były na dworze króla Władysława Jagiełły. Jest to warzywo popularne lecz niedocenione. A szkoda buraki ćwikłowe zawierają wiele cennych dla naszego organizmu składników.
Składniki odżywcze buraków ćwikłowych
- Badania dowiodły, że to właśnie z buraków nasz organizm potrafi pozyskać najwięcej żelaza niż z innych źródeł roślinnych. Żelazo zaś wspomaga wytwarzanie czerwonych krwinek, zapobiega anemii.
- Buraki są warzywami odkwaszającymi organizm. Dlatego powinny je spożywać osoby cierpiące na nadkwasotę. Przyśpieszają rozkład kwasu żołądkowego tym samym poprawiają trawienie białek.
- Buraki zawierają duże ilości kwasu foliowego. Dlatego też powinny zaleźć się diecie kobiet w ciąży, „niejadków”, młodzieży w fazie wzrostu. Zalecany jest również osobom uprawiającym sport – kwas foliowy zwiększa sprężystość mięśni i pomaga usuwać zakwasy.
- Wysoka ilość magnezu i potasu zapobiega i leczy nadciśnienie tętnicze oraz inne choroby naczyniowo-sercowe. Ze względu na te pierwiastki buraki powinni jeść aktywnie uprawiający sport. Potas i magnez sprzyja budowaniu mięśni i poprawie kondycji.
- Buraki pomagają zwalczyć objawy przeziębienia i grypy.
- Zawarte w nich witaminy z grupy B: B1, B2, B3, B4, B5, B6 pomagają w depresjach, nerwicach, stresach, zaburzeniach snu. Wzmagają koncentrację i pamięć, regulują ciśnienie krwi i poziom cholesterolu.
- Czerwoną barwę burak ćwikłowy zawdzięcza obecności betacyjanów, które pełnią ważną rolę w profilaktyce nowotworowej. Również zawartość pierwiastków takich jak cez, rubid i kobalt neutralizują wolne rodniki tym samym chroniąc przed rakiem i procesami starzenia się. Po dania z buraków powinny sięgać osoby przy hemofilii, białaczce, chemioterapii, awitaminozie, anemii, niedokrwistości.
- Jedzenie buraków wpływa kojąco na pracę wątroby, nerek, przyśpiesza wydalanie toksyn z organizmu. Dlatego też jest często barszcz podawany jest na weselach 🙂
Przy tworzeniu dań z buraków należy pamiętać o kilku ważnych zasadach:
- Ze względu na dużą ilość cukru buraków nie powinni spożywać chorzy na cukrzycę.
- Aby burak nie tracił wartościowych składników najlepiej spożywać go na surowo.
- Botwinka jest mniej kaloryczna od buraków.
- Buraki gotuj ze skórką. Dzięki temu warzywa stracą mniej składników mineralnych.
Jak widać buraki to samo zdrowie, warto więc włączyć je do swojej diety. Zwłaszcza, że są tanie i dostępne cały rok.
Zobacz również przepis na pierś kurczaka nadziewaną burakami.