Strona Główna » Kuchnia » Inne - Kuchnia » Jak dobierać i podawać wino?

Jak dobierać i podawać wino?

Lubisz jednak nie masz zielonego pojęcia jak je podawać i nie wiesz do jakich potraw pasuje? Te proste i sprytne wskazówki pomogą Ci rozwikłać te zagadki.

po czym poznac dobre wino

Jeśli chcemy podać wino do określonej potrawy powinniśmy przestrzegać następujących zasad:

  • , steki i jagnięcina. W tych potrawach obowiązuje zasada „czerwone wino z czerwonym mięsem”. Wybierz wytrwane czerwone wino jak Cabernet Sauvignon lub bordo, np. Pinot Noir. Można również rozważyć włoskie czerwone wino, takie jak Barolo czy Chianti.
  • i owoce morza. W tym wypadku najbezpieczniej zaserwować wytrwane, kwaskowate białe wino. Sauvignon Blanc komponuje się ze smakiem białej , podczas gdy Sancerre i Muscadet z ostrygami. Możesz również poeksperymentować i podać owocowe czerwone wino (bez tanin). Ale zachowaj ostrożność przy podawaniu czerwonego wina z delikatnymi, białymi rybami. Cabernet Sauvignon zawierające taniny w połączeniu z rybami może pozostawiać metaliczny posmak w ustach.
  • , wieprzowina i . Skorzystaj z reguły „białe , białe wino”. Białe Chardonnay i Pinot Blancs są świetne. Jeśli chcesz, zaserwować czerwone wino z kurczakiem, pamiętaj, aby wybrać wino, które jest owocowe, jak Merlot i Zinfandel.
  • Pikantne potrawy. W tym przypadku najlepiej działa wino musujące. Unikać win z taninami i szukać czegoś owocowego. I upewnij się, że wino jest dobrze schłodzone. Zimne wino dobrze komponuje się z ostrymi potrawami.
  • Najlepiej podawać je z winem deserowym. Jeśli chcesz możesz nawet nie serwować deseru a jedynie uraczyć swych gości samym winem deserowym. Są to wina słodkie często sprzedawane w mniejszych butelkach. Wina takie jak Sauternes, Beerenauslese, Bermet i Cammandaria będą wspaniałym zakończeniem każdego wieczoru.

Skoro już wiesz jakie potrawy pasują do danych win, teraz wystarczy, że odpowiednio je podasz.

Odpowiednie do wina

Wino czerwone pijemy z dużych kieliszków wykonanych z przeźroczystego szkła zwężających się ku górze. Nalewamy je do 1/3 objętości naczynia. Wino białe nalewamy do kieliszków zbliżonych do kształtu tulipana (są mniejsze od tych do wina czerwonego)i posiadają rozchylone krawędzie.  Nalewamy je najwyżej do połowy naczynia. Szampana i wina musujące podajemy w smukłych naczyniach.

Odpowiednia temperatura podawanego wina

Temperatura dla win czerwonych mieści się w przedziale między 13 a 18°C. Wino białe powinniśmy podawać w temperaturze 8-12°C. Właściwa temperatura dla win musujących to ok. 8°C.

Hej, mam coś dla Ciebie...

Zapisz się do newslettera i pobierz ZA DARMO poradnik

"10 porad kulinarnych, które warto znać"

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji

Sprawdź swoją skrzynkę e‑mail, w ciągu kilku minut dostaniesz od nas wiadomość

Zobacz także

Jak ogrzać organizm?

Zimą organizm może doznać znacznego wychłodzenia się. Istnieją sytuacje, gdy mniejsza temperatura jest wskazana, lecz …

Hej, mam coś dla Ciebie...

Zapisz się do newslettera i pobierz ZA DARMO poradnik

"10 porad kulinarnych, które warto znać"

Sprawdź swoją skrzynkę e‑mail, w ciągu kilku minut dostaniesz od nas wiadomość